PRZEPISY

WIELKANOC WE WŁOSZECH: 5 TRADYCYJNYCH PRZYSMAKÓW

WIELKANOC WE WŁOSZECH: 5 TRADYCYJNYCH PRZYSMAKÓW

 

Wielkanoc we Włoszech: czas kulinarnych regionalnych przysmaków! Jak większość swoich tradycji żywieniowych, Włosi bardzo poważnie traktują potrawy na święta wielkanocne. Każdy region ma swoje specjalne dania serwowane na tę okazję, bez których żaden wielkanocny stół nie byłby kompletny. Przyjrzyjmy się niektórym z bardziej godnych uwagi przysmaków serwowanych podczas buta, który prowadzi do Wielkanocy we Włoszech.

theromanfoodie.com

Colomba Pasquale – Region: Lombardia

Wielkanoc we Włoszech Colomba cakeColomba Pasquale, czyli gołąbek wielkanocny, choć obecnie spożywany we wszystkich regionach Włoch, wywodzi się z regionu Lombardii. Ten wielkanocny chlebek deserowy, w kształcie gołębia, powstał w latach 30. Na pomysł wpadł Dino Villani, dyrektor reklamowy włoskiej firmy Motta. Wykorzystał on świąteczny chlebek deserowy „panettone”, aby stworzyć coś podobnego na Wielkanoc. Dziękuję, Dino!

Wymyślił słodycz podobną do panettone, która miała być spożywana podczas święta Paschy. Wkrótce potem Angel Vergara podchwycił przepis, z którego do dziś powstają gołąbki. Angel jest znany z tego, że w 1944 roku znalazł Vergani w Mediolanie.

Od tego czasu gołąbki wielkanocne uświetniają stoły Włochów i fanów jedzenia na całym świecie. Oryginalne ciasto, wykonane z mąki, masła, jaj, cukru i kandyzowanej skórki pomarańczowej z bogatą glazurą migdałową, w ciągu ostatnich 70 plus lat przybrało wiele form i odmian. Niemniej jednak, nadal jest bardzo ważnym włoskim zszywaniem wielkanocnym. Podczas gdy bardzo łatwo znaleźć we Włoszech, colomba pasquale nie jest tak łatwo znaleźć w Stanach. Nie bójcie się jednak, oto przepis, który pozwoli temu słodkiemu gołąbkowi wielkanocnemu wylądować prosto na Waszym wielkanocnym stole.

La Pasimata – Region: Toskania

Wielkanoc we WłoszechPasimata to chlebek keksowy, który jest typowym produktem Toskanii spożywanym na Wielkanoc. Istnieją dwie wersje Pasimaty. Pierwsza pochodzi z miasta Lucca, a druga z miast Camaiore i Garfagnana. W Lucca jest to słodki chleb nadziewany anyżem, natomiast w Camaione i Garfagnana dodaje się rodzynki, co upodabnia go do panettone.

Pasimata z Lucca jest prostokątna, nie zawiera ani jajek, ani rodzynek, a jej przygotowanie zajmuje zwykle około dwóch dni. Składnikami są: ciasto chlebowe, anyż, sól, mleko i masło (lub smalec). W Garafagnana i Camaiore składniki to mąka 00, anyż, masło, rodzynki, cukier, jajka i vin santo (a czasem owoce kandyzowane).

Proces ten trwa około 3-4 dni i zazwyczaj spożywany jest w okresie Wielkiego Postu, aż do Wielkanocy. W dawnych czasach chleb był nawet zabierany do kościoła, aby został pobłogosławiony w dniu Wielkanocy. Chociaż składniki różnią się w zależności od miasta, pochodzenie wszystkich wersji sięga czasów starożytnych. Pasimata właściwie bierze swoją nazwę od łacińskiego słowa pasimatum, które oznacza chleb pieczony w popiele.

Oto prosty przepis na Pasimatę, dzięki któremu przeniesiesz tę wielkanocną tradycję prosto z Włoch do swojego domu.

Pizza Sbattuta – Region: Lazio

Wiele rodzin w Rzymie lubi na śniadanie wielkanocne danie znane jako pizza sbattuta. W rzeczywistości dla wielu Rzymian śniadanie po prostuWielkanoc we Włoszech nie jest kompletna bez pizzy sbattuta na stole śniadaniowym. Chociaż nazwa pizza sugerowałaby pikantne danie, w rzeczywistości jest to słodka i miękka pizza deserowa, podobna do biszkoptu.

Termin „pizza” w rzeczywistości może oznaczać nie tylko dania pikantne, ale również słodkie przepisy na desery. Nazwa pochodzi od procesu wyrabiania ciasta.

Ponieważ tradycyjny przepis nie przewiduje użycia drożdży, aby ciasto osiągnęło odpowiednią objętość, musi być „sbattuta”, czyli energicznie ubijane, przez co najmniej godzinę. Ciasto staje się wtedy pieniste, a po ugotowaniu wysokie i puszyste. Składniki są nieliczne (jajka, cukier, masło, mąka, wanilia i cytryna), a tradycja sięga czasów, kiedy pizza sbattuta była częścią wielkiej uczty śniadaniowej, podawanej ludziom jako nagroda na zakończenie 40-dniowego okresu postu

Casatiello – Region: Kampania

Casatiello easter in italyCasatiello to tradycyjny, pikantny chleb wielkanocny serwowany w całym regionie Kampanii. Dla neapolitańczyków, Wielkanoc w Neapolu nie byłaby Wielkanocą bez tego chleba w tym sezonie. Jego początki sięgają co najmniej 1600 roku, ponieważ pierwsza udokumentowana wzmianka o nim pochodzi od pisarza Giambattisty Basile’a z jego bajki „Kot Kopciuszka”. W tej opowieści, festyn założony przez króla, aby znaleźć dziewczynę, która zgubiła swój but. To również obejmuje dużą rozprzestrzeniania gdzie casatiello’s również służył.

Casatiello’s wykonane przez przygotowanie ciasta chlebowego, a następnie nadziewanie go serem, smalcem, salami i innymi mięsami. Następnie ciasto odkłada się do wyrośnięcia, po pierwszym wyrośnięciu ponownie się je zagniata i pozostawia do ponownego wyrośnięcia. Po zakończeniu procesu wyrastania, surowe, całe jajka umieszcza się na wierzchu, tuż przy cieście. Chleb piecze się z jajkami w środku, najlepiej w piecu opalanym drewnem. Jajka są częściowo wystające i widoczne w casatiello i często przykryte cienkim krzyżem z ciasta.

źródło: theromanfoodie.com

 

Redakcja
the authorRedakcja

Dodaj komentarz