CIEKAWOSTKI

Jak przechowywać sushi w lodówce?

Czy musisz od razu zjeść sushi po zakupie? Niekoniecznie. Sushi możesz trzymać w lodówce nawet przez całą dobę. Musisz jednak wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Sprawdź, jak przechowywać sushi w lodówce, żeby zachować smak pysznego dania i się nie zatruć.

Dlaczego warto zadbać o odpowiednie przechowywanie sushi?

Czy chociaż raz zastanawiałeś się nad tym, czy zawsze powinieneś zjeść sushi od razu, gdy je kupisz? Przecież danie zwykle leży w lodówkach. Może istnieje więc możliwość przechowania sushi na później? Chyba że lodówki są wyłącznie po to, aby podtrzymać świeżość składników? Wiele osób decydujących się na zakup japońskiego sushi często zadaje sobie te pytania. Bardzo słusznie, ponieważ sprawa nie dla każdego jest oczywista. Warto poznać tajniki przechowywania tego niezwykle delikatnego dania, aby jeszcze bardziej docenić jego walory smakowe.

Dzięki zachowaniu kilku prostych zasad możesz zadbać o świeżość i bezpieczeństwo sushi. Okazuje się, że odpowiednio przechowywane rolki mogą zostać spożyte nawet do 24 godzin po ich przygotowaniu. Jeśli będziesz nieprawidłowo przetrzymywać sushi w lodówce, może to wpłynąć na doznania smakowe i zepsuć to, co najlepsze w japońskim daniu. Co gorsza, nieumiejętnie przechowywane sushi może zrobić się nieświeże – a to z kolei doprowadzić do kłopotów z żołądkiem.

W jakiej temperaturze przechowywać sushi w lodówce?

Możliwość zjedzenia sushi na drugi dzień budzi wiele wątpliwości i rodzi mnóstwo pytań, zwłaszcza wśród wielbicieli potrawy. Czy jest to bezpieczne dla zdrowia? Czy konsystencja i smak wciąż będą zachwycać, nawet jeśli upłynie doba? Pamiętaj, że sushi z surowymi składnikami podatne jest na zmiany temperatury – może to sprzyjać rozwojowi bakterii. Aby bezpiecznie zjeść danie na kolejny dzień, ważne, aby trzymać je w lodówce w temperaturze nie większej niż 4 st. C tuż po zakupie lub przyrządzeniu. Sushi z surowymi dodatkami należy spożyć w ciągu 24 godzin, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i zachować świeżość potrawy.

Jakość sushi w lodówce na drugi dzień może być różna – wszystko zależy od składników użytych do jego przygotowania. Na świeżości i elastyczności może stracić m.in. surowy łosoś i tuńczyk. Może to wpłynąć również na konsystencję oraz smak rolek. Przechowywanie lepiej znosi sushi z grillowaną rybą lub warzywami – nawet na drugi dzień smakuje wybornie. Sushi oczywiście najlepiej zjeść jak najszybciej po przygotowaniu lub kupieniu. Jednak preferencyjnie można to zrobić w ciągu najbliższych 24 godzin. W takim czasie zaleca się spożyć danie z surowymi składnikami. Z kolei sushi ze składnikami smażonymi np. w tempurze można przechowywać nawet do 48 godzin w lodówce.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując sushi?

Sushi z surowymi składnikami uważane jest za najpyszniejsze – zwłaszcza świeżo po przygotowaniu. Najlepiej zjeść je w ciągu maksymalnie kilku godzin od kupienia lub przyrządzenia. Jeśli jednak musisz przechowywać potrawę (np. na imprezę), postaraj się trzymać sushi maksymalnie do 24 godzin w lodówce. Ryż w sushi staje się twardszy i w miarę upływu czasu mniej smaczny. Najbardziej wrażliwe na upływ czasu jest sashimi i nigiri, czyli sushi z surową rybą. Najlepiej zjeść je w ciągu 2-4 godzin. Danie z marynowanymi składnikami przechowywać zaleca się do 24 godzin.

Aby zachować świeżość sushi, bardzo ważne jest jego odpowiednie opakowanie, zanim schowa się potrawę do lodówki. Sushi w lodówce musi być szczelnie zamknięte w pojemniku albo zostać owinięte folią spożywczą. W ten sposób można zadbać o jego świeżość, a także teksturę składników. Aby sprawdzić, czy sushi nadal nadaje się do spożycia, oceń je wizualnie i zapachowo. Jeśli pachnie brzydko, zmieniło swoją konsystencję lub kolor, nie jedz go. Jeśli jednak wolisz jeść sushi, świeżo po zrobieniu, koniecznie odwiedź restaurację Sushi Zushi w Warszawie i skosztuj ich futomaków!

Dodaj komentarz